logo

НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ

 

НАШІ ПРОПОЗИЦІЇ


ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ:

Ipra-Soft ltd
Україна, м.Харків,61036 вул.Енергетична 11

тел./ факс:
+38 (057) 717-99-44 +38 (057) 717-66-46 +38 (057) 717-96-44 +38 (057) 719-41-23

email:
office@ipra-soft.com.ua
http://ipra-soft.com/

Система відображення інформації диспетчерського центру управління—АСУ «Екран»

Призначення

Автоматизація функцій диспетчерського контролю поїзного диспетчера, скорочення часу і підвищення оперативності прийняття рішень.

Завдання

  • відображення на Екрані і АРМ поїзного диспетчера (ДНЦ) оперативної поїзної обстановки;
  • можливість завчасного прогнозу і планування потоку поїздів, підвищення пропускної спроможності диспетчерських дільниць;
  • своєчасна передача обмежень по швидкості—підвищення безпеки руху поїздів;
  • досягнення нового рівня функціональних можливостей та ефективності роботи оперативного персоналу, поліпшення умов праці диспетчера;
  • впровадження супутникових технологій для отримання оперативної поїзної обстановки;
  • підвищення техніко-економічних показників за рахунок поліпшення якості інформаційного забезпечення диспетчерів.

Опис

Для підвищення конкурентоспроможності залізничного транспорту, ефективності його роботи та привабливості для вантажовідправників, забезпечення доставки вантажів точно в строк і зниження витрат на перевезення потрібні принципово нові підходи до організації перевізного процесу. Для реалізації вищесказаного службою перевезень Донецької залізниці був створений автоматизований диспетчерський центр управління (ДЦУ) 3-го району Луганської дирекції.

Центр управління побудований з урахуванням розміщення диспетчерів в два рівня. На першому рівні розміщуються диспетчера ДНЦ, на верхньому - старші диспетчера ДНЦТ, ДНЦВ, ДНЦО. У ДЦУ обладнано 11 робочих місць, оснащених АРМ з трьома моніторами на кожному робочому місці.

На центральній стіні встановлено Екран диспетчерского контролю колективного користування, разраблений на базі кубів виробництва Mitsubishi-Electric (Японія) із зворотною проекцією.

До складу об'єктової інформації для відображення на Екране і АРМ ДНЦ входять:
  • мнемосхеми станцій, перегонів та блок-ділянок, світлофори;
  • мітки і номери поїздів;
  • обмеження по швидкості;
  • відхилення від графіка руху .
За основу інформації про поїзну роботу прийняті повідомлення з автоматизованої системи керування вантажними перевезеннями(АСК ВП УЗ Е) за типом АРМ ДСП, реалізовані в web-сервісах, а дані про місцезнаходження локомотивів (поїздів) в реальному масштабі часу беруться від системи супутникової навігації(ССН)—web-додаток.